2015-10-27 13:48:00

Terenska nastava u Vukovaru

„Grad, to ste vi.“

                             Siniša Glavašević

Mi smo prva generacija osmih razreda koja je u organizaciji Ministarstva sporta i obrazovanja išla na dvodnevni izlet u Vukovar.

Vrijeme našeg boravka poklopilo se s boravkom Oš Đure Pilara iz Slavonskog Broda te osnovnim školama iz Cernika i Gundinaca.

Krenuli smo u rano jutro iz Slavonskog Broda 22. listopada 2015., a vratili se popodne 23. listopada.

OPSADA VUKOVARA

Predavanje i svjedočanstvo o danima opsade Vukovara održao nam je poručnik Ivanković. Objasnio nam je uzrok Domovinskog rata, napad na Vukovar i posljedice pada Vukovara. Jako zanimljivo i poučno predavanje ipak od svega najviše bilo potresno, mučno i puno strahota.

GRADSKI MUZEJ

Kratka pauza za ručak pa odlazak u vukovarski Gradski muzej. Taj program je kratko trajao jer smo se žurili u Vukovarsku bolnicu, ali ipak smo uspjeli vidjeti bogatu povijest i kulturno bogatstvo toga kraja.

VUKOVARSKA BOLNICA

Od ulaska u Bolnicu, operacijskih sala koje to nisu, bolničkih soba koje to nisu, najviše su nas se dojmile pločice na zidu na kojima su kronološkim redom ispisani događaji tj. Dnevnik patnje ranjenika, liječnika i ostalog osoblja bolnice. Dokumentarni film nas je vratio u te dane kao da su bili jučer. Grozote teško ranjenih branitelja, civila, djece, roditelja s bebama u hladnom podrumu, bez svijetla, grijanja u prašini. Često i bez dovoljno vode. Bolnica je ujedno bila i sklonište civila čiji su dijelovi grada potpuno razoreni.

Iznad nas bolnički katovi potpuno razoreni bombama i granatama. Teško je zamisliti te dane užasa kao i tragičan kraj ranjenika na Ovčari.

ŠKOLA MIRA

Predavanje koje bi nas trebalo naučiti kako na temelju povijesti i suvremene znanosti razvijati zaštitu i sigurnost domovine nama je bilo nerazumljivo i neprimjereno. Ipak smo uspjeli shvatiti koliko je važna nacionalna sigurnost Republike Hrvatske i da se ona gradi u miru za potrebe domovine.

MUZEJ VUČEDOLSKE KULTURE

Muzej vučedolske kulture je najnoviji i najmoderniji muzej u Hrvatskoj otvoren za javnost 20. Lipnja 2015. Godine. Izgleda vrlo moderno, a izlošci datiraju iz vremena nekoliko tisuća godina prije Krista. Nama je s toga područja najpoznatije Vučedolska golubica, ali nas je jednako oduševila rekonstruirana odjeća, brončani predmeti keramike, kalendar, alati za zemljoradnju, oruđe za lov i ribolov pa čak i pet tipova obuće iz vremena kada su ljudi u drugim civilizacijama hodali bosi.

ZABAVA

Iako je ova terenska nastava bila organizirana s ciljem upoznavanja Vukovara, Grada Heroja i Domovinskog rata ipak smo se mi uspjeli zabaviti i družiti u sobama hostela kao i u  Disco-klubu u Vukovaru gdje smo se lijepo proveli. Iako su tragovi rata još vidljivi, Vukovar ima i svoje vedro lice.

TRPINJSKA CESTA

Doručak, oproštaj od osoblja hostela, autobusi i odlazak na Trpinjsku cestu. Zovu je još „groblje tenkova“ jer su naši branitelji, pod vodstvom legendarnog heroja Blage Zadra , tu uništili oko tridesetak tenkova. Jedan tenk je ostao tu kao spomenik otpora naših branitelja dobro naoružanoj JNA.

MEMORIJALNI MUZEJ DOMOVINSKOG RATA

Smješten je u prostoru 204. Vukovarske brigade. Vidjeli smo specijalna blindirana vozila, avione, tenkove, riječne brodove, oružje, pa čak i kako su izgledali logori u kojima su bili zatočeni naši branitelji. Kroz Muzej nas je stručno vodio sudionik Domovinskog rata.

MEMORIJALNO GROBLJE ŽRTAVA DOMOVINSKOG RATA U VUKOVARU

938 bijelih mramornih križeva na mjestu masovne grobnice. Aleja poginulih branitelja, Aleja civilnih žrtava, Aleja umrlih HRVI-a i Aleja članova obitelji poginulih hrvatskih branitelja.

Sve ove aleje povezuje spomenik bronce visok 4 m u čijoj sredini je „zračni križ“ i vječni plamen.

OVČARA

Spomen-domu Ovčara je mjesto stradavanja civila, ranjenika iz bolnice, branitelja. 261 žrtava ima isti datum smrti.

U hangaru, koji je postao Spomen-domu iz mraka izranjaju slike i imena heroja Domovinskog rata. U centralnom dijelu svjetlosnu spiralu putuju imena poginulih na Ovčari. Strašno, potresno, užasno. K tome još uz zidove hangara u slami ostavljene osobne stvari stradalnika: krunice, vozačke dozvole. Upaljači, sitnice iz svakodnevnog života. Trag da su tu bili i da su ostavili neku sitnicu za sobom. Ostavili su život, svi u jednoj strašnoj noći 20.studenog 1991.

Zahrđala, izbušena rupama od metaka, zaglavljena metalna vrata stoje tako kao podsjetnik da se nikada ne smiju zatvoriti vrata smrti nad nedužnim žrtvama.

Molili smo se i minutom šutnje odali počast žrtvama.

Svoj boravak u Vukovaru završili smo pobjedom na kvizu znanja o Domovinskom ratu i obrani grada Vukovara. Diplome su dobili Joško Tokić, VIII.b  i Josip Čabraja VIII.c.

Sve što smo vidjeli nikada nećemo zaboraviti.

Ostale fotografije o našem posjetu Gradu heroju pogledajte u foto-galeriji.

 

                                                                          Antonijo Ivandić

                                                                          Mihael Ećimović

                                                                          Bruno Gusak

                                                                          Patrik Holub

                                                                          Leon i Gabrijel Tipura, VIII.c


Osnovna škola "Ivana Brlić - Mažuranić" Slavonski