Knjiga i čitanje

Ako niste knjigoljupci, pročitajte sljedeće retke pa možda to i postanete.
Čitanje je svakako bogaćenje.

Čitanjem razvijamo svoj govor, izražavanje, maštu, učimo se razlikovati dobro od lošeg, lijepo od ružnog, tužno od smiješnog, stvarno od bajkovitog.

Kroz druženje s književnim likovima upoznajemo različite vrste karaktera, shvaćamo da su ljudi različiti, povezujemo njihove osobine s dobrim i poželjnim ili s lošim i nepoželjnim.

Čitajući povijesne knjige upoznajemo prošlost .
Bajke i znanstveno-fantastične priče potiču nas na razmišljanje “što bi bilo kad bi bilo”, razvijaju našu maštu.
Suvremeni dječji romani pomažu nam shvatiti odnose među ljudima i svijet u kojem živimo.

Iskustva likova pomažu nam u suočavanju sa sličnim problemima i u razumijevanju osjećaja drugih ljudi.
Knjiga ima čudesnu moć : moć poučavanja, moć maštanja, uživanja, putovanja u nepoznato.
Knjige nas mogu nasmijati, rastužiti, potaknuti na razmišljanje, maštanje…
Uz knjigu neki lakše mogu zaspati, a drugi se družiti čitajući i prepričavajući literarne događaje.

Sretno vam druženje s knjigom!

 ŠKOLSKA KNJIŽNICA JE INFORMACIJSKI, MEDIJSKI I KOMUNIKACIJSKI CENTAR ŠKOLE!

Ona daje potporu učenju, nudi knjige i izvore koji omogućavaju svim članovima škole da razvijaju kritičko mišljenje, te da postanu stvarni korisnici obavijesti u svim oblicima i medijima.

U skladu s time, fond školske knjižnice sastoji se od učeničkog i učiteljskog fonda te ne knjižne građe koju čine AV (audio-vizualna) i elektronička građa. Učenički fond se sastoji od lektire te knjiga za slobodno čitanje prikladne učeničkoj dobi i referentne ili priručne zbirke koja služi za rješavanje zadataka istraživačkog tipa te pisanje referata, a čine ju enciklopedije, leksikoni, rječnici, atlasi, monografije te razni priručnici kao što su pravopisi, gramatike i slično. Učiteljski fond se sastoji od znanstveno-popularne i stručne literature te literature iz pedagogije, metodike, psihologije, sociologije, knjižničarstva i informatike, potrebne za rad i stručno usavršavanje svih učitelja. AV građu čine audio i video zapisi na videokazetama, CD-ima i DVD-ima dok elektroničku građu čine digitalni zapisi na CD-ima, DVD-ima i tvrdim diskovima, a tu spadaju edukativne igrice, razne „učilice“, baze podataka i slično, potrebne za izvođenje nastave, kao nadopuna nastavi ili za slobodno vrijeme.U knjižnici sa nalaze i dječji, znanstveno-popularni, stručni i pedagoški časopisi. 

Svi učenici škole ujedno su i članovi školske knjižnice i imaju svoje članske iskaznice! Uslugama školske knjižnice mogu se koristiti učenici (roditelji i skrbnici učenika), učitelji, stručni suradnici i ostali djelatnici škole. U prostorijama knjižnice korisnici se mogu svakodnevno služiti knjigama, časopisima i ne knjižnom građom. Za korištenje izvan prostorija knjižnice učenici mogu posuditi 2 knjige (od toga samo jedna od njih može biti lektira) na rok od 14 dana. Za iznošenje izvan prostorija knjižnice ne može se posuditi referentna zbirka građe i ne knjižna građa, osim kada se radi o razrednoj posudbi prema zahtjevu učitelja škole.Za vrijeme ljetnih praznika knjižnična građa se ne posuđuje. Korisnici su dužni pravodobno vraćati posuđenu građu te ju čuvati od svakog oštećenja i uništavanja. Prije odlaska iz škole dužni su vratiti svu posuđenu knjižničnu građu u školsku knjižnicu. 

Školska knjižnica uči učenike vještinama za učenje kroz cijeli život, razvija njihovu maštu i osposobljava ih za život odgovornih građana.  

Najveći dio posla u školskoj knjižnici sastoji se od odgojno-obrazovnog rada koji osim posudbe same građe uključuje i kontinuiranu individualnu poduku kako pronaći željenu građu, kako se služiti njome, poticanje na korištenje iste i slično. U skladu s time, odvija se i nastava koju održavaju školske knjižničarke u skladu s Programom informacijske pismenosti i poticanja čitanja u osnovnoj školi u svim razredima, te nastava u suradnji s učiteljima škole kao što su satovi lektire i slično. 

U školskoj knjižnici se osim stručne djelatnosti (obrada građe) obavlja i kulturna i javna djelatnost koja uključuje organizaciju književnih susreta, tribina, predstava, izradu plakata za obilježavanje obljetnica i pripremu izložbi, suradnju s gradskom, matičnom i nacionalnom i sveučilišnom knjižnicom… 

Školska knjižnica posebno je ponosna na svoju grupu Mladih knjižničara, koji joj stalno pomažu u radu i to u svim navedenim njezinim djelatnostima, što obuhvaća od tehničke obrade građe, estetskog izgleda same knjižnice, izrade plakata do pomoći drugim učenicima u pronalaženju i odabiru građe. 

IZNIMNO JE ŠKOLSKA KNJIŽNICA ZATVORENA ZA KORISNIKE U VRIJEME IZVOĐENJA NASTAVE, PREDSTAVA, KNJIŽEVNIH SUSRETA I IZVANNASTAVNIH AKTIVNOSTI U KNJIŽNICI.

 

Skip to content